Sa milionima korisnika dnevno, platforme društvenih medija postale su suštinski element savremene kulture. One su sada moćan instrument za vlade, preduzeća i organizacije da promovišu svoje programe, usluge i projekte. Društveni mediji mogu biti izuzetno korisni u promovisanju ekonomskog i turističkog potencijala jedne države, između ostalog. U ovom postu ćemo govoriti o tome kako se društveni mediji mogu koristiti za promociju turističkog i ekonomskog potencijala jedne države, sa naglaskom na njenim prednostima.
Dosegnite široku i raznoliku publiku
Dopiranje do široke i raznovrsne publike je jedna od glavnih prednosti korišćenja društvenih medija za promovisanje ekonomskih i turističkih potencijala za organizacije i vlade. Sa milijardama korisnika na veb lokacijama poput Fejsbuka, Tvitera i Instagrama, vlade mogu da ostvare interakciju sa ogromnom i raznolikom publikom, od lokalnog stanovništva do turista iz celog sveta. Države sada imaju priliku da predstave svoju robu, usluge i turističke atrakcije širokoj publici.
Кorišćenje društvenih medija za promociju takođe omogućava vladama da osmisle i kreiraju individualizovane i ciljane marketinške strategije što je svojevrsna digitalna diplomatija. Vlade mogu da identifikuju svoje ciljano tržište i da osmisle marketinške strategije koje su prilagođene njihovim jedinstvenim interesima i zahtevima korišćenjem analitike podataka. Ovo povećava verovatnoću da će njihov marketinški napor uspeti na način što će obezbediti da se njihova poruka uspešno prenese njihovoj ciljnoj publici.
Rizici i mere predostrožnosti korišćenja društvenih medija
Postoji nekoliko rizika korišćenja društvenih medija za ovu vrstu „reklamiranja“, kao što je potencijal za širenje obmanjujućih informacija i lažnih vesti. Organizacije i vlade moraju biti uporne u proveravanju istinitosti informacija koje pružaju na društvenim mrežama s obzirom na to koliko je ljudima jednostavno da kreiraju lažne profile i postavljaju netačne informacije. Radeći ovo, oni mogu sprečiti svoju publiku da izobliči ili pogrešno protumači njihovu poruku.
Uspešni slučajevi korišćenja društvenih medija za promociju: Tajland i Danska
Tajland je ilustracija nacije koja je koristila društvene medije da uspešno prikaže svoj ekonomski i turistički potencijal. Tajlandska vlada je razvila kampanju „2015 Discover Thainess“ na društvenim medijima naglašavajući bogatu kulturu ove države, ukusnu kuhinju i zadivljujuće lokacije. Zemlja sada godišnje prima milione posetilaca zahvaljujući ovoj neverovatno uspešnoj kampanji, koja takođe pomaže i jačanju lokalne ekonomije.
Sjajna ilustracija kako nacije mogu da koriste tehnologiju za postizanje svojih diplomatskih ciljeva je imenovanje prvog digitalnog diplomate u Silicijumskoj dolini od strane Danske. Ova država je uspostavila i održava dobre odnose sa glavnim učesnicima u tehnološkoj industriji tako što je postavila digitalnog ambasadora u središte tehnološkog sektora. Ovo je takođe pomoglo da se unapredi saradnja između danskih i američkih preduzeća.
Danski digitalni diplomata deluje kao tačka kontakta između danske vlade i tehnološke industrije, deleći znanje o trenutnim trendovima u tehnologiji i podstičući poslovnu saradnju između danskih i američkih kompanija. Pored toga, danski digitalni diplomata promoviše inovacije i preduzetništvo u Danskoj povezujući danske startapove sa moćnim ličnostima i institucijama u Silicijumskoj dolini.
Da zaključimo, društvene mreže mogu biti efikasan alat za isticanje turističkog i ekonomskog potencijala jedne zemlje. Pružaju poslovnim subjektima i vladama pristupačan i efikasan način za razvoj svojih ekonomija i privlačenje turista zbog svoje sposobnosti da dosegnu brojnu i raznovrsnu publiku, razviju usmerene marketinške kampanje i istaknu karakteristike i atrakcije jedne zemlje. Međutim, važno je preduzeti mere opreza kako bi se osigurala istinitost informacija koje se objavljuju na društvenim mrežama i biti svestan mogućnosti širenja lažnih vesti i dezinformacija.